Uppdrag

Vinge företrädde Danir i förvärvet av Sigma

23 april 2013

Danir AB offentliggjorde i februari 2013 ett uppköpserbjudande avseende samtliga aktier i Sigma AB (publ) (NASDAQ OMX Stockholm). Acceptfristen löpte ut i fredags och Danir äger nu drygt 95 procent av aktierna i Sigma.

Vinge företrädde Danir. Vinges team bestod av Peter Oscarsson, Erik Sjöman, Jo-Anna Nordström, Johanna Bergdahl och Rickard Vernet.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025