Uppdrag

Vinge företrädde Danir i förvärvet av Sigma

23 april 2013

Danir AB offentliggjorde i februari 2013 ett uppköpserbjudande avseende samtliga aktier i Sigma AB (publ) (NASDAQ OMX Stockholm). Acceptfristen löpte ut i fredags och Danir äger nu drygt 95 procent av aktierna i Sigma.

Vinge företrädde Danir. Vinges team bestod av Peter Oscarsson, Erik Sjöman, Jo-Anna Nordström, Johanna Bergdahl och Rickard Vernet.

Relaterat

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026