Uppdrag

Vinge biträder Zington vid förvärv av Pia Relations

6 mars 2023 M&A

Vinge har biträtt Zington, som är del av det globala IT-konsultbolaget VASS, att förvärva Pia Relations. Pia Relations är en etablerad Salesforce-partner med bas i Stockholm.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad och Ellinor Wargenbrant.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025