Uppdrag

Vinge biträder Vostok New Ventures Ltd i samband med en investering i Voi

Vinge har biträtt Vostok New Ventures Ltd (”Vostok”) i samband med en investering av ett antal investerare om sammanlagt 85 miljoner dollar i Voi Technology AB, ett företag som tillhandahåller en delningstjänst för elscootrar.

Vostok är ett investment  och kapitalförvaltningsbolag som investerar i riskkapital  och aktiemarknader med särskilt fokus på digitala marknadsplatser och företag med starka nätverkseffekter. Vostoks depåbevis är noterade på Nasdaq Stockholm, Mid Cap segmentet.
 
Vinges team bestod av Jesper Schönbeck och Joel Wahlberg.

 

Relaterat

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026