Uppdrag

Vinge biträder vid uppdelningen av Creades

24 januari 2013

På initiativ av huvudägarna Biovestor och Pan Capital föreslås att Creades (NASDAQ OMX First North) delas i två bolag genom ett inlösenförfarande, där 30 procent av Creades substansvärde förs över till ett nytt onoterat bolag, Sedarec, som skiftas ut till de aktieägare som så önskar. Pan Capital blir huvudägare i Sedarec, som efter inlösenförfarandet ska avvecklas i Pan Capitals regi, medan Creades, med Biovestor som huvudägare, fortsätter sin långsiktiga strategi.

Vinge företräder Creades. Vinges team består huvudsakligen av Erik Sjöman och Jo-Anna Nordström.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026