Uppdrag

Vinge biträder vid uppdelningen av Creades

24 januari 2013

På initiativ av huvudägarna Biovestor och Pan Capital föreslås att Creades (NASDAQ OMX First North) delas i två bolag genom ett inlösenförfarande, där 30 procent av Creades substansvärde förs över till ett nytt onoterat bolag, Sedarec, som skiftas ut till de aktieägare som så önskar. Pan Capital blir huvudägare i Sedarec, som efter inlösenförfarandet ska avvecklas i Pan Capitals regi, medan Creades, med Biovestor som huvudägare, fortsätter sin långsiktiga strategi.

Vinge företräder Creades. Vinges team består huvudsakligen av Erik Sjöman och Jo-Anna Nordström.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av IdeaPaint

Revivo Group fortsätter sin expansion i Finland genom förvärvet av IdeaPaint Oy, ett Tammerforsbaserat bolag specialiserat på industriell ytbehandling.
21 september 2026

Vinge biträder Fortinova Fastigheter AB (publ) vid bolagets första gröna obligationsemission om 200 miljoner kronor

Vinge har biträtt Fortinova Fastigheter AB (publ) (”Fortinova”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda gröna seniora obligationer om 200 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Nordea agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
18 september 2026

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026