Uppdrag

Vinge biträder vid tillhandahållande av equity-facilitet och emissionsgaranti till Karo Bio

27 oktober 2010

Azimuth Opportunity, Inc och Karo Bio AB (publ) (NASDAQ OMX Stockholm) har träffat avtal om en så kallad Equity Credit Facility varigenom Azimuth har åtagit sig att vid Karo Bios anfordran och på det sätt som följer av villkoren för faciliteten teckna aktier i Karo Bio intill ett sammanlagt belopp om 35 miljoner dollar. Azimuth garanterar också en del av Karo Bios nyemission med företrädesrätt för aktieägarna om cirka 300 miljoner kronor. Faciliteten och nyemissionen förutsätter stämmogodkännande i Karo Bio. 

Vinge företräder Azimuth. Vinges team leds av Erik Sjöman.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025