Uppdrag

Vinge biträder vid överlåtelse av Frösundakoncernen

3 maj 2010

Vinge företräder HgCapital vid förvärvet av Frösunda LSS AB med dotterbolag från Polaris Private Equity Fund II och vissa minoritetsägare. HgCapitals team har letts av Carl Harring. 

Transaktionen är villkorad av konkurrensgodkännande.

Frösundakoncernen är den ledande privata aktören i Sverige inom området personlig assistans med verksamhet i cirka 40 städer och kring 3 700 medarbetare.

Vinges team har letts av Malin Leffler (ansvarig delägare) och Martin Hall (projektledare) och omfattade bland andra Jonas Bergström, Johan Cederblad, Daniel Unger, Åsa Gotthardsson, Mårten Svensson och Adam Weissbach. Arbetet med förvärvsfinansieringen har letts av Mikael Ståhl (delägare), Louise Brorsson Salomon och Sofia Graflund. Peter Alstergren bistod med konkurrensrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har biträtt Bolero i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Vinge har biträtt Bolero Holdings S.à r.l. i samband med nedförsäljning av aktier i Ambea AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 1 december 2025.
2 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljningen av Segers Fabriker

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Segers Fabriker AB till Norrstigen. Segers är ett familjeföretag i Borås med verksamhet i Sverige, Estland och Ukraina, som sedan 1943 har utvecklat och sålt yrkeskläder för hotell, restaurang och vård
2 december 2025

Vinge har biträtt Intea Fastigheter i samband med en riktad emission om cirka 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Intea Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad emission av aktier av serie D varigenom bolaget tillförs cirka 500 miljoner kronor före transaktionskostnader. En del av emissionen förutsätter efterföljande godkännande vid en extra bolagsstämma.
1 december 2025