Uppdrag

Vinge biträder vid försäljningen av Truesec till IK Partners

9 november 2021 M&A

Vinge har biträtt Sobro och övriga aktieägare i Truesec Group AB vid försäljning av bolaget till IK Partners. Truesec är specialister på IT-säkerhet med djup och i flera fall världsledande kompetens inom cybersäkerhet, infrastruktur och säker utveckling.

Transaktionen är villkorad av sedvanligt konkurrensgodkännande.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Carl Sander, Amanda Steen, Ellinor Wargenbrant och Viktoria Owetz Leyva.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026