Uppdrag

Vinge biträder vid försäljningen av Spring Media till Two Circles

28 oktober 2024 M&A Företagsbeskattning

Aktieägarna i Spring Media har ingått avtal om att sälja aktierna i Spring Media till Two Circles. Spring Media är en internationell sportagentur verksamma med bland annat produktion, paketering, digitala strategier och rättighetsförhandling inom området för sporträttigheter.

Slutförandet av transaktionen är föremål för sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinge, genom Johan Winnerblad, Manon De Cooman och Ida Appelgren (M&A), Maria Schultzberg och Victor Ericsson (Skatt), och Fanny Askelöf, Christoffer Widström, Carl Bruneheim (Transaktionssupport), har biträtt säljarna.

Relaterat

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026