Uppdrag

Vinge biträder vid försäljningen av Fiomi Diagnostics AB

5 mars 2012

Vinge företräder aktieägarna i Fiomi Diagnistics AB i samband med försäljning av aktierna i bolaget till irländska Trinity Biotech plc, som är noterat på NASDAQ. Uppsalabaserade Fiomi har bedrivit utveckling av en plattform för point-of-care diagnostik baserad på en teknologi med ursprung från Uppsalabolaget Åmic AB.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Claes Henriksson och Louise Markgren samt projektassistenterna Ida Norlin och Mikaela Mars företräder säljarna.

Relaterat

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026

Vinge biträder Zengun vid emission av obligationer om SEK 750 miljoner och förtida inlösen av utestående obligationer

Vinge biträder Zengun Group AB (publ) vid dess emission av seniora säkerställda obligationer om SEK 750 miljoner (inom en ram om SEK 1,500 miljoner) och med bolagets parallella frivillig förtida inlösen av tidigare emitterade obligationer.
20 februari 2026

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026