Uppdrag

Vinge biträder vid försäljningen av Cellartis AB

26 september 2011

Vinge biträder Cellartis ägare vid överlåtelsen av Cellartis AB till Cellectis S.A. som är noterat på NYSE-Euronext i Paris. Ägarna utgörs av InnovationsKapital mfl venture capital investerare samt grundare och anställda. Cellartis har utvecklat världsledande produkter baserade på pluripotenta stamceller. Cellartis och Cellectis kommer tillsammans att vara en världsledande aktör inom forskning och utveckling av produkter och tjänster inom läkemedel och regenerativ medicin.

Köpeskillingen utgår dels i kontanter med € 16.400.000, dels i 1.930.000 nyemitterade Cellectis aktier.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av Anders Strid, Fredrik Sonander, Michael Sterner, Johanna Björnum Nyström, Emma Kero Ljungberg och Tove Bremell.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025