Uppdrag

Vinge biträder vid försäljningen av A Wendler AB till Addtech

13 december 2010

Wendler är ett teknikhandelsföretag inom elinstallationsmaterial, säkringar samt exteriör belysning för offentliga miljöer.

Vinge biträder säljarna huvudsakligen genom Anders Strid (ansvarig partner), Katja Cato och Emma Kero Ljungberg.

Censor AB är M&A rådgivare åt säljarna genom Jonas Brogårdh och Erik Egnér.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026