Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Vinnergi Holding AB

30 april 2024

Vinge har biträtt Sobro och övriga aktieägare vid försäljningen av Vinnergi Holding AB till Polaris, ett nordiskt riskkapitalbolag. I samband med transaktionen återinvesterar ledning och medarbetare en betydande del för att utveckla bolaget vidare. Vinnergi-koncernen är verksamt inom teknikkonsulttjänster och utveckling av mjukvara i Sverige, med särskilt fokus på telekom, energi och fastighet.

Transaktionen är föremål för tillämpliga regulatoriska godkännanden.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Desirée Hagenfeldt, Michella Lina Said, Fanny Askelöf och Christoffer Widström.

Relaterat

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026

Vinge biträder Ambea i budet på Humana

Ambea AB (publ) har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Humana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Humana till cirka 2,96 miljarder kronor. Vederlaget består av en kombination av aktier, kontanter och en CVR (contingent value right).
29 juni 2026

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026