Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Vinnergi Holding AB

30 april 2024

Vinge har biträtt Sobro och övriga aktieägare vid försäljningen av Vinnergi Holding AB till Polaris, ett nordiskt riskkapitalbolag. I samband med transaktionen återinvesterar ledning och medarbetare en betydande del för att utveckla bolaget vidare. Vinnergi-koncernen är verksamt inom teknikkonsulttjänster och utveckling av mjukvara i Sverige, med särskilt fokus på telekom, energi och fastighet.

Transaktionen är föremål för tillämpliga regulatoriska godkännanden.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Desirée Hagenfeldt, Michella Lina Said, Fanny Askelöf och Christoffer Widström.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 100 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 650 punkter.
26 november 2025

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter i samband med dess listbyte till Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier Growth Market till Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 12 november 2025 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 19 november 2025, på dagen fem år sedan första noteringen.
19 november 2025

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025