Vinge biträder aktieägarna i Sundbom & Partners vid försäljning till Mirovia. Sundbom & Partners är ett nischat konsultbolag inom ERP och har haft en årlig tillväxt om 22,4% de senaste fem åren.
Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
Vinge har biträtt Ingrid Capacity AB (publ), i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor, inom ett totalt rambelopp om 1 miljard kronor.