Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Semantix

22 juni 2015

Vinge företräder Litorina och övriga ägare i samband med försäljning av Semantix till Segulah. Semantix är Nordens ledande leverantör av kvalificerade språk- och kommunikationstjänster och erbjuder tolkning, översättning, utbildning och skribenttjänster. Transaktionen är villkorad av godkännande från Konkurrensverket.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Joacim Rydergård, Charlotta Järnstedt och Johanna Wiberg samt projektassistenterna Pernilla Warg och Josefine Malm har biträtt säljarna.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026