Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Semantix

22 juni 2015

Vinge företräder Litorina och övriga ägare i samband med försäljning av Semantix till Segulah. Semantix är Nordens ledande leverantör av kvalificerade språk- och kommunikationstjänster och erbjuder tolkning, översättning, utbildning och skribenttjänster. Transaktionen är villkorad av godkännande från Konkurrensverket.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Joacim Rydergård, Charlotta Järnstedt och Johanna Wiberg samt projektassistenterna Pernilla Warg och Josefine Malm har biträtt säljarna.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026