Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Orango

5 november 2019 M&A

Vinge har biträtt Sobro och övriga aktieägare vid försäljningen av Orango till FSN Capital.

Orango har 240 medarbetare på sju orter i Sverige och är en av Sveriges främsta specialister på affärsplattformen Microsoft Dynamics 365. Samtidigt som FSN Capital förvärvar Orango förvärvar FSN Capital även bolagen eCraft och Fellowmind.

Transaktionen är villkorad av godkännande från Konkurrensverket.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Michaela Cronemyr, Karl Klackenberg och Viktoria Owetz

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026