Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Orango

5 november 2019 M&A

Vinge har biträtt Sobro och övriga aktieägare vid försäljningen av Orango till FSN Capital.

Orango har 240 medarbetare på sju orter i Sverige och är en av Sveriges främsta specialister på affärsplattformen Microsoft Dynamics 365. Samtidigt som FSN Capital förvärvar Orango förvärvar FSN Capital även bolagen eCraft och Fellowmind.

Transaktionen är villkorad av godkännande från Konkurrensverket.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Michaela Cronemyr, Karl Klackenberg och Viktoria Owetz. 

Relaterat

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026