Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Mobile Payment Solutions Nordic Holding AB

17 december 2014

Vinge företrädde ägarna vid försäljning av Mobile Payment Solutions Nordic Holding AB (”MPS”) till Cidron SuperPay AB som är ett till Nordic Capital Fond VIII helägt dotterbolag som fokuserar på investeringar inom betalningssektorn.MPS är en innovativ utvecklare av mobila betalningslösningar. Bolagets lösningar används i dagsläget av ett antal internationella kunder, däribland Selecta och Sveriges största cafékedja Espresso House. 

Vinges team bestod av delägare Johan Larsson tillsammans med biträdande juristerna Johan Mattsson och Ulrika Andersson.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026