Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Memira

8 juli 2019 M&A

Vinge har biträtt Patricia Industries AB, en del av Investor AB, och övriga aktieägare i Memira Holding AB vid försäljning av bolaget till nederländska Bergman Clinics BV.

Med 47 kliniker är Memira Skandinaviens ledande kedja inom synkorrigerande operationer och en av de ledande aktörerna i världen på linsbyte.

Transaktionen är beroende av sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Kristina Ekberg, Karl Klackenberg, Martin Cronsioe, Milad Kamali, Daniel Wendelsson, Maria Schultzberg, Henrik Wastensson och Sofie Sundin. 
 

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Mirova vid finansieringen av vindkraftsparkerna Fågelås, Dållebo och Boarp

Finansieringen, som tillhandahållits av Danske Bank och La Banque Postale, består av ett flertal faciliteter om sammanlagt cirka 100 MEUR, innefattande bland annat ett långfristigt amorterande lån och garantifaciliteter.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026