Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Kaelus till Baylin Technologies

1 december 2025 M&A EU‑ och konkurrensrätt

Baylin Technologies, noterat vid Torontobörsen, har träffat avtal om att förvärva samtliga aktier i svenska Kaelus för cirka 285 milj kr i syfte att skapa en global ledare inom trådlös teknologi.

Affären är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.

Vinge, genom framförallt Johan Winnerblad, Per Kling, Emma Lundberg och Fredrik Hellström, har biträtt aktieägarna i Kaelus.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026