Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Ipeer

3 oktober 2014

Vinge biträdde Applewise vid deras försäljning av Ipeer, Sveriges ledande företagsleverantör av moln- och hostingtjänster, till TeliaSonera.

Ipeer omsatte 56,7 miljoner SEK under helåret 2013. Företaget har 65 anställda och har verksamhet i Stockholm, Karlstad och Indien.

I och med förvärvet kommer Ipeer att utgöra en del av Cygates verksamhet inom Telia Sveriges företagsverksamhet och kommer där att ingå i Cygates affärsområde för moln- och hostingtjänster.

Delägare Johan Göthberg tillsammans med biträdande juristerna Charlotta Järnstedt, Maria Dahlin, Linn Gustavsson och projektassistenten Josefine Malm företrädde Applewise.

Relaterat

Vinge biträder Glesys vid förvärv i Finland

Glesys, en ledande nordisk leverantör av moln- och IaaS-tjänster (Infrastructure as a Service), förvärvar Vernes verksamhet inom managed private cloud i Finland, där datacenteranläggningarna i Pori och Tammerfors ingår.
14 oktober 2025

Vinge har företrätt Sertion i samband med förvärvet av Kiefer System Group

Vinge har företrätt Sertion AB (”Sertion”) i samband med förvärvet av Kiefer System Group. Genom förvärvet förstärker Sertion sin position som en ledande internationell infrastruktur- och rörledningspartner inom värme- och sanitetsprojekt, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar.
10 oktober 2025

Vinge företräder Main Capital och Aritma vid förvärvet av Programekonomi

Vinge har företrätt Aritma International AS (“Aritma”), en norsk leverantör av mjukvara för bankintegration och finansiell automatisering, vid förvärvet av Programekonomi Svenska Aktiebolag.
9 oktober 2025