Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Emric

1 september 2016

Vinge has advised InnKap 4 Partners LP, E. Öhman J:or AB, F Månsson Invest AB and other shareholders in Emric Partners AB in connection with the sale of the company to Tieto.

Vinge företräder InnKap 4 Partners LP, E. Öhman J:or AB, F. Månsson Invest AB samt övriga aktieägare i Emric Partners AB i samband med försäljning av bolaget till Tieto. Emric erbjuder mjukvara och tjänster för kredithantering och hade under 2015 en omsättning om 185 milj kr. Köpeskillingen är baserad på en värdering (Enterprise Value) på 300 milj kr. Därutöver har parterna kommit överens om en earn-out-modell som baseras på Emrics prestation under 2017 och 2018.

Vinges team bestod av delägarna Johan Winnerblad and Daniel Rosvall.

Relaterat

Vinge har biträtt ledningen i atNorth i samband med försäljningen av atNorth till CPP Investments och Equinix

Vinge har biträtt ledningen för atNorth vid försäljningen av atNorth till Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments) och Equinix (EMEA) Management, Inc. från Partners Group och minoritetsägarna.
2 mars 2026

Vinge företräder Bain Capitals majoritetsinvestering i Tingstad koncernen

Vinge har tillsammans med Kirkland & Ellis företrätt Bain Capital i samband med förvärvet av en majoritetsandel i Aktiebolaget Tingstad Papper ("Tingstad") och dess dotterbolag.
2 mars 2026

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026