Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av C3 Technologies

14 juli 2011

Vinge företräder Saab i samband med försäljning av samtliga aktier i C3 Technologies. Saab är huvudägare i bolaget, som är en spin-off från Saab och som erbjuder 3D-data till konsumentmarknaden baserat på Saabs 3D kartteknologi. Saab erhåller en köpeskilling om ca. en miljard kronor, vilket resulterar i en vinst för Saab om ca. 900 miljoner kronor. Transaktionen är beroende av sedvanliga tillträdesvillkor.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Johan Larsson, Johan Mattsson, Adam Weissbach och Malin Buch och projektassistenterna Ida Norlin och Mikaela Mars företräder Saab. Delägarna Per Eric Alvsing and Karin Grauers och biträdande juristerna Claes Henriksson och Daniel Järmén biträder med IP-rättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026