Uppdrag

Vinge biträder vid etablering av fastighetsfond

12 april 2010

Vinge biträder Sveafastigheter i samband med etableringen av Sveafastigheter Fund III som genomförde en första stängning den 31 mars 2010. Fonden kommer att fokusera på fastighetsinvesteringar i Norden och har en total målstorlek om 300 – 400 miljoner euro i eget kapital.

Vinges team består av delägarna Pontus Enquist och Lennart Larsson samt biträdande juristerna Mari Hansson, Johan Mattsson och Johan Norström.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025