Uppdrag

Vinge biträder Ultimovacs AS vid förvärv av Immuneed AB:s immunoterapiverksamhet

3 september 2018 M&A

Vinge biträder tillsammans med Advokatfirman Schjodt det Norska läkemedelsföretaget Ultimovacs AS i samband med dess förvärv av Uppsala-baserad Immuneed AB:s immunoterapiverksamhet.

Verksamheten är inriktad på utvecklingen av vaccin för behandling av och potentiellt förhindrande av cancer. 

Vinges team bestod huvudsakligen av delägare Jonas Johansson och biträdande juristerna Carl Sander och Fredric Reismüller.

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026