Uppdrag

Vinge biträder Symrise i samband med budpliktsbud på Probi

6 februari 2014

Symrise AG har, efter att ha förvärvat aktier motsvarande ungefär 30,03 procent av rösterna i Probi AB (publ), lämnat ett så kallat budpliktsbud till aktieägarna i Probi, med ett budpris om 40,10 kronor per aktie. Vinge biträder Symrise i samband med budpliktsbudet.

Symrise är en global leverantör av dofter, smakämnen, aktiva ingredienser till kosmetika samt råvaror och funktionella ingredienser. Bolagets aktie är upptagen till handel på Frankfurt Stock Exchange och Symrise börsvärde är ungefär 4 miljarder EUR.

Probi är ett forskningsdrivet bioteknologiföretag med fokus på den globala probiotikamarknaden. Genom sin forskning har Probi utvecklat probiotika med väldokumenterat positiva hälsoeffekter. Bolagets aktie är upptagen till handel på NASDAQ OMX Stockholm, Small Cap och Probis börsvärde är ungefär 375 miljoner SEK.

Vinges team består primärt av Jesper Schönbeck, Oskar Belani, Joakim Hagberg och Sabina Börjesson.

Relaterat

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025

Vinge har biträtt Marginalen Bank i samband med ett byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument och emission av nya kapitalbasinstrument

Vinge har biträtt Marginalen Bank Bankaktiebolag (publ) i samband med byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument, som består av supplementärkapitalinstrument (Eng. Tier 2 Notes) om totalt 560 miljoner kronor och primärkapitalinstrument (Eng. Additional Tier 1-Notes) om 200 miljoner kronor. ESCO Marginalen AB (publ) övertog samtliga förpliktelser enligt de befintliga kapitalbasinstrumenten i samband med transaktionen, medan Marginalen Bank emitterar nya kapitalbasinstrument om motsvarande belopp genom kvittning.
3 juni 2025