Uppdrag

Vinge biträder Symphony Technology Group i budet på IBS

18 maj 2011

Vinge biträder Symphony Technology Group i samband med bolagets uppköpserbjudande avseende IBS AB, som är noterat på NASDAQ OMX First North. Symphony Technology Group erbjuder 1,75 kronor kontant per aktie i IBS, oavsett aktieslag, och styrelsen i IBS har enhälligt rekommenderat aktieägarna att acceptera erbjudandet. Aktieägare motsvarande cirka 75,5 procent av kapitalet och 81,4 procent av rösterna har oåterkalleligen förbundit sig att acceptera erbjudandet.
 
Vinges team består av ansvarig delägare Pontus Enquist samt av Emil Hedberg. Därutöver har Fabian Ekeblad biträtt med finansieringsrådgivning, och, bland andra, Johan Mattsson, Maria Eierborg, Moa Bergsten, Mikael Satama Granberg, Per Westman och Anders Frick har medverkat i den due diligence som har genomförts på IBS.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026