Uppdrag

Vinge biträder Swegon

3 maj 2013

Vinge har genom Magnus Pauli och Gabriel Westin biträtt Swegon AB i samband med förvärv av Tysklands ledande distributör av klimatprodukter, Walter Meier (Klima Deutschland) GmbH. Walter Meier (Klima Deutschland) GmbH har 111 anställda och omsatte 37 MEUR 2012. Förvärvet förutsätter godkännande från den tyska kartellmyndigheten Bundeskartellamt och beräknas vara genomfört i juni.

Swegon AB är en marknadsledande producent och leverantör av energieffektiva ventilations- och klimatsystem. Swegon AB är ett helägt dotterbolag till Investment AB Latour.

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025