Uppdrag

Vinge biträder Swedbank

17 juni 2015

Vinge biträder Swedbank AB (publ) som är finansiell rådgivare i samband med att A Group Of Retail Assets Sweden AB (publ) erbjuder preferensaktier till allmänheten i Sverige och till institutionella investerare i Sverige och internationellt. Preferensaktierna förväntas tas upp till handel på Nasdaq First North den 7 juli 2015.

Vinges team består av Jesper Schönbeck, Sabina Börjesson och Marcus Brosché.

Relaterat

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av det norska dryckesbolaget Alpha Brands

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av 60 procent av aktierna i det norska dryckesbolaget Alpha Brands, till en initial kontant köpeskilling om 33 MNOK, med en eventuell tilläggsköpeskilling baserat på bolagets resultatutveckling.
9 februari 2026

Vinge företräder HAKI Safety AB (publ) i samband med förvärvet av Newbow Aerospace Limited

Newbow Aerospace är en brittisk marknadsledande tillverkare och leverantör av markstödsutrustning, Ground Support Equipment, GSE, som används till säkert och effektivt underhåll av flygplan.
9 februari 2026

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026