Uppdrag

Vinge biträder Surgical Science Sweden AB (publ) i samband med förvärvet av Mimic Technologies Inc och vid en riktad nyemission

26 januari 2021 M&A

Vinge har biträtt Surgical Science Sweden AB (publ) (”Surgical Science”) i samband med dess förvärv av samtliga aktier i Mimic Technologies Inc för en initial köpeskilling om 150 MSEK med en maximal tilläggsköpeskilling om 130 MSEK.

I syfte att finansiera förvärvet har Surgical Science genomfört en riktad nyemission. Den riktade nyemissionen bestod av 3 279 676 nyemitterade aktier till en teckningskurs om 98,30 SEK per aktie, varvid Surgical Science kommer erhålla en nettolikvid om cirka 322 MSEK före transaktionsrelaterade kostnader. Teckningskursen har fastställts genom ett accelererat bookbuilding‑förfarande och motsvarar en premie om cirka 1 procent mot stängningskursen 97,40 SEK per aktie per den 20 januari 2021 på Nasdaq First North Growth Market.
Surgical Science är världsledande inom tillverkning av virtual reality simulatorer för evidensbaserad titthålskirurgisk och endoskopisk träning. Simulatorerna tillåter kirurger och andra medicinska specialister att öva och förbättra sina psykomotoriska färdigheter och instrumenthantering innan tillträde till operationssalen.

Parallellt med de egna produkterna arbetar Surgical Science med simuleringslösningar för medicinteknikbolag som utvecklar kirurgiska instrument för klinisk användning, till exempel robotkirurgi.

Vinges team har bestått av Fredrik Sonander (M&A) och Edin Agic (Capital Markets).

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Westcomp AB till Tången Industrikapital AB

Genom transaktionen förvärvar Tången cirka 91 procent av aktierna i Westcomp.
15 oktober 2025

Vinge har biträtt i samband med Stirling Square Capital Partners (“SSCP”) försäljning av del av sitt innehav i Infobric till KKR

Genom transaktionen blir KKR en betydande ägare samtidigt som SSCP fortsatt kommer att vara största ägare.
15 oktober 2025

Vinge biträder ABG Sundal Collier vid Conaptos emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 1 miljard kronor

Vinge har biträtt ABG Sundal Collier i samband med Conapto Holding AB (publ) emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 1 miljard kronor, samt parallella skriftliga förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till 2 miljarder kronor.
15 oktober 2025