Uppdrag

Vinge biträder Stiftelsen Industrifonden

18 juni 2008

Vinge biträder Industrifonden i deras investering i ScandiDos, ett Uppsalabolag som utvecklar ett system för cancerbehandling. ScandiDos har redan en försäljning över hela världen och det nya kapital som Stiftelsen Industrifonden går in med kommer att användas till ytterligare expansion.

Industrifonden erbjuder kapital, kompetens och nätverk till svenska tillväxtföretag i de flesta branscher och har tillgångar på mer än 3,5 miljarder kronor varav drygt 1,5 miljarder är investerade i ett hundratal bolag.

Vinges team bestod av Johan Larsson som projektledare med Johan Winnerblad som ansvarig delägare.

Relaterat

Vinge företräder EQT AB vid dess samgående med Coller Capital

Vinge företräder EQT AB vid dess förvärv av Coller Capital, ett globalt bolag inom secondaries med närmare 50 USD miljarder i förvaltat kapital från institutionella, private wealth och försäkringsrelaterade kunder.
22 januari 2026

Vinge företräder Nordic Re-Finance AB i samband med en svensk järnvägsfinansiering

Vinge har som svenskt legalt ombud företrätt Nordic Re-Finance AB, en ledande aktör inom lokleasingsektorn i Skandinavien, i samband med ingåendet av ett skuldpaket om totalt EUR 250M, fullt underwritat av Natixis CIB.
21 januari 2026

Vinge har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS

Vinge, tillsammans med Advokatfirmaet Thommessen har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS från Å Energi-ägda Nettpartner AS.
19 januari 2026