Uppdrag

Vinge biträder Stadsnätsbolaget Sverige AB i innovativ infrastrukturaffär

27 juni 2017

Vinge har företrätt Stadsnätsbolaget Sverige AB (”Stadsnätsbolaget”) vid dess avyttring av fem fibernät i Eskilstuna, Strängnäs, Salem, Haninge och Södertälje till ett nystartat bolag (Fibernät i Mellansverige AB) som ägs och förvaltas Pareto Business Management AB.

Fibernätet förser ca 10 000 hushåll i Mellansverige med internetuppkoppling. Förvärvet är en s.k. sale- leaseback där fibernätet avyttras men fortsättningsvis kommer att drivas och underhållas av Stadsnätsbolaget. Transaktionen är ett innovativt finansieringsupplägg som ger Stadsnätsbolaget möjlighet att fortsätta investera och vidareutveckla fibernät i Sverige. 

Vinges team har bestått av ansvarig delägare Jonas Bergström och biträdande juristen Alex Miler. Delägare Assur Badur och biträdande juristen Frida Ställborn har bistått med fastighetsrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026