Uppdrag

Vinge biträder Spetses Investments och Bacara Holdings i budet på IRRAS

Ett budkonsortium har genom IR Holding Bidco Inc. lämnat och fullföljt ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i IRRAS AB (publ). Konsortiet bestod bland annat av IRRAS två största aktieägare, Spetses Investments Ltd och Bacara Holdings Limited, vilka har biträtts av Vinge.

Vinges team består av David Andersson.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025