Uppdrag

Vinge biträder Sobro vid investering i Hässelby Blommor AB

28 mars 2022 M&A

Vinge har biträtt Sobro i samband med att Hässelby Blommor tar in Sobro som ny ägarpartner för fortsatt expansion. Hässelby Blommor är ett av Sveriges största förädlande blomsterföretag inriktat mot företagskunder, med en ledande ställning när det gäller design, kvalitet och service.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Ellinor Wargenbrant, Frida Ställborn och Emil Lindwall.

 

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025