Uppdrag

Vinge biträder Sobro vid försäljning av Mercur till Accel-KKR

27 februari 2025 M&A

Vinge har biträtt Sobro och övriga aktieägare vid försäljningen av Mercur till Accel-KKRs portföljbolag Aico. Mercur är en ledande leverantör av lösningar för verksamhetsstyrning och beslutsstöd för medelstora och stora företag och Aico erbjuder en avancerad plattform för automatisering av bokslutsprocesser för medelstora och stora företag.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Per Kling och Alex Forsberg. 

Relaterat

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026