Uppdrag

Vinge biträder Smart Eye vid riktad nyemission

19 september 2018 Kapitalmarknad och publik M&A

Vinge har biträtt Smart Eye AB (publ) i samband med en riktad nyemission till institutionella investerare, varigenom Swedbank Robur Ny Teknik blir en betydande ägare med 7,6 % av röster och kapital.

Teckningskursen, 52 kronor per aktie, har fastställts genom ett s.k. accelererat bookbuildingförfarande. Genom emissionen tillförs Smart Eye ca 114 MSEK. Carnegie Investment Bank har agerat finansiell rådgivare och sole bookrunner.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av Anders Strid, Wibeke Sorling och bolagsassistenten Camilla Andersson.
 

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026