Uppdrag

Vinge biträder Sjätte AP-fonden

21 februari 2014

Vinge biträder Sjätte AP-fonden vid avyttringen av Holmbergs Child Safety AB, en ledande leverantör av utrustning för barnsäkerhet i bilar med egen utveckling och tillverkning i Sverige, Litauen och Kina. Holmbergs nya ägare är Holmbergs Group AB som ägs och kontrolleras av ett konsortium av privatpersoner med lång industriell erfarenhet.

Vinges team bestod utav ansvarig delägare Fredrik Sonander biträdande juristen Emma Kero Ljungberg samt bolagsassistenten Josefin Halldén.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepapperstillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelse. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026