Uppdrag

Vinge biträder Sjätte AP-fonden

21 februari 2014

Vinge biträder Sjätte AP-fonden vid avyttringen av Holmbergs Child Safety AB, en ledande leverantör av utrustning för barnsäkerhet i bilar med egen utveckling och tillverkning i Sverige, Litauen och Kina. Holmbergs nya ägare är Holmbergs Group AB som ägs och kontrolleras av ett konsortium av privatpersoner med lång industriell erfarenhet.

Vinges team bestod utav ansvarig delägare Fredrik Sonander biträdande juristen Emma Kero Ljungberg samt bolagsassistenten Josefin Halldén.
 

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026