Uppdrag

Vinge biträder SJ vid avtal om upprustning av SJ 2000

16 januari 2014

SJ gör en av de största satsningarna i företagets 150-åriga historia och investerar i en genomgripande förnyelse och omgörning av SJ 2000-tågen. SJ har träffat avtal med schweiziska ABB om den inledande tekniska upprustningen av hela flottan av SJ 2000-tåg (tidigare X2000). Denna del av renoveringen omfattar c:a 1,4 miljarder. Det första nyrenoverade SJ 2000-tåget ska vara i bruk 2016, men ombyggnadsprocessen pågår till 2019. Renoveringen förväntas minska energiförbrukningen med cirka 10 procent.

Vinges team bestod av bl.a. Eva Fredrikson, Björn Gustavsson och Mikael Satama Granberg.

Relaterat

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026