Uppdrag

Vinge biträder SJ vid avtal om upprustning av SJ 2000

16 januari 2014

SJ gör en av de största satsningarna i företagets 150-åriga historia och investerar i en genomgripande förnyelse och omgörning av SJ 2000-tågen. SJ har träffat avtal med schweiziska ABB om den inledande tekniska upprustningen av hela flottan av SJ 2000-tåg (tidigare X2000). Denna del av renoveringen omfattar c:a 1,4 miljarder. Det första nyrenoverade SJ 2000-tåget ska vara i bruk 2016, men ombyggnadsprocessen pågår till 2019. Renoveringen förväntas minska energiförbrukningen med cirka 10 procent.

Vinges team bestod av bl.a. Eva Fredrikson, Björn Gustavsson och Mikael Satama Granberg.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026