Uppdrag

Vinge biträder SJ vid avtal om modernisering av interiören i nya X 2000

15 april 2016

Som en del i moderniseringen av Sveriges snabbaste tåg X 2000, specifikt framtaget för att köra snabbt och bekvämt på den svenska järnvägen, har SJ tecknat avtal med Swedtrac RailServices AB som ingår i Knorr Bremse-koncernen. Avtalet innebär att Swedtrac leder arbetet med att skapa en helt ny interiör för SJs nya X 2000. Den totala satsningen uppgår till en dryg miljard kronor.

Mellan 2014-2019 satsar SJ drygt 3,5 miljarder på modernare teknik och ny interiör som ska ta X 2000 in i framtiden. Målet är att skapa ett tåg som har rätt kapacitet, är flexibelt, operativt kostnadseffektivt och driftsäkert. Kravställningen på framtidens X 2000 har tagits fram tillsammans med SJs kunder och medarbetare.

Vinges team bestod av bl.a. Eva Fredrikson och Gustav Tengblad.

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025