Uppdrag

Vinge biträder Sensebit vid förvärv av Visy

29 januari 2021 M&A

Vinge har biträtt Sensebit vid förvärv av finska Visy, som är en marknadsledande leverantör av system för bildigenkänning och automatisering av infrastrukturmarknaden inom transporter.

Management i Visy återinvesterar i gruppen, som har Helix Kapital som majoritetsägare med NEA Partners som ny minoritetsägare.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Christa Anttila, Olivia Belding, Hedvig Ekdahl och Felizia Wiker.

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026