Uppdrag

Vinge biträder Sensebit vid förvärv av Visy

29 januari 2021 M&A

Vinge har biträtt Sensebit vid förvärv av finska Visy, som är en marknadsledande leverantör av system för bildigenkänning och automatisering av infrastrukturmarknaden inom transporter.

Management i Visy återinvesterar i gruppen, som har Helix Kapital som majoritetsägare med NEA Partners som ny minoritetsägare.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Christa Anttila, Olivia Belding, Hedvig Ekdahl och Felizia Wiker.

Relaterat

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge företräder Fazer i samband med dess förvärv av Aroma

Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
6 maj 2026