Uppdrag

Vinge biträder SBB i samband med en emission av D-aktier och tvingande konvertibler

Styrelsen för Samhällsbyggnadsbolaget i Norden har på basis av ett bemyndigande från årsstämman beslutat om en riktad nyemission av D-aktier och en riktad emission av efterställda konvertibler med tvingande konvertering till B-aktier, varigenom bolaget tillförs 3,4 miljarder kronor före emissionskostnader.

SBB är ett stort nordiskt fastighetsbolag inom social infrastruktur med en fastighetsportfölj med ett marknadsvärde om 73 miljarder kronor per den 30 juni 2020. SSB:s stamaktier av serie B och serie D är noterade på Nasdaq Stockholm, Large Cap.

Vinges team har bestått av Jesper Schönbeck, Malte St Cyr Ohm, Julia Hirschberg och Amanda M Johansson (Kapitalmarknad och Publik M&A), Maria Schultzberg (Skatt) och Albert Wållgren (Bank och finans).

Relaterat

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission och skuldrefinansiering

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 130 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 20 miljoner kronor samt refinansiering av ett befintligt lån.
28 augusti 2025