Uppdrag

Vinge biträder SBB i budet på Hemfosa

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (publ) (”SBB”) har lämnat ett rekommenderat offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Hemfosa Fastigheter AB (publ) om cirka 23,5 miljarder kronor.

Vederlaget i erbjudandet består av en kombination av kontanter och aktier i SBB. SBB är ett större nordiskt fastighetsbolag inom social infrastruktur med en fastighetsportfölj med ett marknadsvärde om 30,8 miljarder kronor per den 30 september 2019. SSB:s stamaktier av serie B och serie D är noterade på Nasdaq Stockholm, Large Cap.

Vinge biträder SBB. Vinges team består huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Erik Sjöman, Rikard Lindahl, Malte Hedlund, Boris Kotur och Clara Sohlberg, samt Albert Wållgren, Ludvig Wettergren och Axel Jansson (finansiering), Trine Osen Bergqvist och Johan Wahlbom (konkurrensrätt) och Maria Schultzberg och Victor Ericsson (skatt).

Relaterat

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026