Uppdrag

Vinge biträder säljarna i samband med överlåtelsen av Bokadirekt till Hitta.se.

5 mars 2019 M&A

Bokadirekt är en bokningstjänst inriktad på hälsa och skönhet.

Vinges team leddes av Fredrik Sonander, Stina Karinsdotter och Camilla Andersson.

Relaterat

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025