Uppdrag

Vinge biträder säljarna i gränshandelstransaktion

22 mars 2019 M&A

Vinge biträder säljarna i samband med överlåtelsen av Strömstad köpcenter och godisbutiker (Supergott i Strömstad ) inriktad på gränshandel, till Orvelin Shopping Center.

Vinges team bestod i huvudsak av ansvarig delägare Fredrik Sonander och biträdande juristen Markus Bernander.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026