Uppdrag

Vinge biträder Rotla vid försäljning av Centralpoint

Vinge har biträtt Rotla B.V., ett bolag kontrollerat av Altor Fund IV och Kool Active B.V., vid försäljningen av Centralpoint Holding B.V., den ledande IT-återförsäljaren i Benelux-regionen, till Dustin.

Köpeskillingen uppgår till 425 miljoner euro på skuldfri basis och erläggs genom en kombination av nyemitterade aktier i Dustin och kontanter. Försäljningen är föremål för sedvanliga villkor, inklusive godkännande från den nederländska konkurrensmyndigheten.

Vinges team bestod av David Andersson (Kapitalmarknad och publik M&A), Louise Brorsson Salomon och Seyran Sahin (Bank och finans).

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026