Uppdrag

Vinge biträder Randstad i budet på Proffice

30 november 2015

Randstad Nordic AB, som ägs av Randstad Holding nv (NYSE Euronext Amsterdam), har lämnat ett rekommenderat offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Proffice (Nasdaq Stockholm). Erbjudandet innebär att utestående aktier i Proffice värderas till 1 648 miljoner kronor.
 
Vinge biträder budgivaren. Vinges team leds av Erik Sjöman och har i övrigt huvudsakligen bestått av Anna Edström, Jo-Anna Nordström, Mattias Sköld, Malte Hedlund och Susanne Samuelsson samt Pär Remnelid och Ina Lunneryd (konkurrensrätt) och Fredrik Dahl och Sara Strandberg (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026