Uppdrag

Vinge biträder PSI i gränsöverskridande börsbolagsfusion

24 april 2008

Fusion mellan PSI och CashGuard skapar ledande internationellt teknologiföretag. Styrelserna i CashGuard AB (publ), noterat på OMX Nordiska Börs Stockholm, och PSI Group ASA, noterat på Oslo Børs, har ingått ett avtal om att genomföra en gränsöverskridande fusion. De största aktieägarna i respektive bolag stöder fusionen, som föreslås bli genomförd med PSI som det övertagande bolaget.
 
Det nya bolaget kommer att ha sin primärnotering i Norge men kommer att ansöka om sekundärnotering i Sverige. Villkoret för fusionen är ett godkännande av båda bolagens bolagsstämmor, som beräknas hållas i början av juni 2008, samt godkännande av relevanta konkurrensmyndigheter.
 
Vinges team bestod bland annat av Johan Cederlund och Pontus Enquist samt Lennart Larsson.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026