Uppdrag

Vinge biträder PSI i gränsöverskridande börsbolagsfusion

24 april 2008

Fusion mellan PSI och CashGuard skapar ledande internationellt teknologiföretag. Styrelserna i CashGuard AB (publ), noterat på OMX Nordiska Börs Stockholm, och PSI Group ASA, noterat på Oslo Børs, har ingått ett avtal om att genomföra en gränsöverskridande fusion. De största aktieägarna i respektive bolag stöder fusionen, som föreslås bli genomförd med PSI som det övertagande bolaget.
 
Det nya bolaget kommer att ha sin primärnotering i Norge men kommer att ansöka om sekundärnotering i Sverige. Villkoret för fusionen är ett godkännande av båda bolagens bolagsstämmor, som beräknas hållas i början av juni 2008, samt godkännande av relevanta konkurrensmyndigheter.
 
Vinges team bestod bland annat av Johan Cederlund och Pontus Enquist samt Lennart Larsson.

Relaterat

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026

Vinge biträder Trinax Group vid förvärv av AddMobile och Scudo Solutions

Trinax Group har förvärvat svenska AddMobile och finska Scudo Solutions, vilka är verksamma inom mjukvara för arbetsorderhantering respektive projekt- och kostnadshantering. De två förvärven breddar gruppens erbjudande genom hela värdekedjan, från beställarens budget och kalkyl till entreprenörens fältarbete, samtidigt som den geografiska närvaron i Finland stärks.
3 juni 2026