Uppdrag

Vinge biträder Platzer vid försäljning till Göteborgs Stad

14 januari 2015

​Göteborgs Stad förvärvar från Platzer en fastighet i Gullbergsvass innehållande p-hus och parkeringar för 210 MSEK samtidigt som Platzer erhåller rätt att förvärva framtida byggrätter när den nya Hisingsbron färdigställts. Affären är ett led i möjliggörandet av en ny älvförbindelse i Göteborg.

Från Vinges sida medverkade Olof Jisland (ansvarig delägare) och Mercedes Anderås.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av RK Projektledning till Qflow

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av samtliga aktier i RK Projektledning AB till Qflow Group.
5 december 2025

Vinge företräder Inter IKEA i samband med förvärv av skogsmark i Lettland och Litauen

Vinge biträder IKEA Forestry Investment AB (ett bolag inom Inter IKEA-koncernen) vid förvärv av bolag i Lettland och Litauen från Dasos Timberland Fund II (en fond förvaltad av CapMan Natural Capital).
5 december 2025

Vinge företräder Valcon vid förvärvet av Bricobomba

Bricobomba AB är ett svenskt företag med expertis inom data och AI. Förvärvet kommer att stärka Valcons kapacitet i Norden och ytterligare utöka företagets förmåga att leverera heltäckande data- och AI-baserade tjänster på paneuropeisk nivå.
5 december 2025