Uppdrag

Vinge biträder Oxx vid investering i Kodiak Hub

20 november 2024

Kodiak Hub, ett svenskt SaaS-bolag som erbjuder inköpare en AI-baserad mjukvaruplattform, har genomfört en kapitalanskaffning om 6 miljoner euro. VC-fonden Oxx, som investerar i SaaS-bolag, är största investerare.

Vinge, genom Johan Winnerblad, Michella Lina Said, Arvid Axelryd och Martin Boström, har biträtt Oxx.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025