Uppdrag

Vinge biträder Nuevolution i samband med Amgens kontantbud

Vinge har biträtt Nuevolution AB (publ) (”Nuevolution”) i samband med att Amgen Inc. (”Amgen”) lämnat ett kontanterbjudande till aktieägarna i Nuevolution.

Nuevolution är ett bioteknikföretag inom identifiering och utveckling av småmolekylära läkemedelskandidater som är noterat på Nasdaq Stockholm. 

Amgen är ett världsledande bioteknikföretag med en vision djupt rotad i innovativ vetenskap.Amgens aktie är noterad på Nasdaq i USA. 

Amgen erbjuder 32,50 kronor kontant för varje aktie i Nuevolution. Erbjudandets totala värde uppgår till cirka 1 610 miljoner kronor.

Vinges team bestod i huvudsak av David Andersson, Dain Hård Nevonen, Ludvig Frithiof samt William Kåge.

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025