Uppdrag

Vinge biträder Nordnet i budet från Öhmangruppen och Nordic Capital

25 oktober 2016

Öhmangruppen, som är Nordnets huvudägare, och Nordic Capital har genom NNB Intressenter AB lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Nordnet AB (publ) (Nasdaq Stockholm). Erbjudandet värderar samtliga aktier i Nordnet till 6 476 miljoner kronor.
 
Vinge biträder Nordnet. Vinges team leds av Erik Sjöman och består i övrigt huvudsakligen av Malte Hedlund, Pernilla Warg och Christoffer Widström.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025