Uppdrag

Vinge biträder Nexstim i samband med notering på First North Finland och First North Sverige

14 november 2014

Vinge biträdde Nexstim i samband med dess erbjudande till allmänheten och notering på First North Finland och First North Sverige. Inom ramen för erbjudandet emitterade Nexstim 2 408 339 nya aktier till en teckningskurs om 6,35 euro per aktie. Bruttolikviden uppgick till omkring 15,3 miljoner euro. Handel i bolagets aktier på First North Finland och First North Sverige inleddes den 14 november 2014. Transaktionen är den första parallella listningen på två av Nasdaqs First North-marknadsplatser.

Nexstim är ett medicinteknikbolag som är baserat i Finland och som har som mål att förbättra rehabiliteringen för strokepatienter. 

Vinges team bestod huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Joakim Hagberg, Tora Hansjons och Nils Fredrik Dehlin.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026