Uppdrag

Vinge biträder Nexstim i samband med notering på First North Finland och First North Sverige

14 november 2014

Vinge biträdde Nexstim i samband med dess erbjudande till allmänheten och notering på First North Finland och First North Sverige. Inom ramen för erbjudandet emitterade Nexstim 2 408 339 nya aktier till en teckningskurs om 6,35 euro per aktie. Bruttolikviden uppgick till omkring 15,3 miljoner euro. Handel i bolagets aktier på First North Finland och First North Sverige inleddes den 14 november 2014. Transaktionen är den första parallella listningen på två av Nasdaqs First North-marknadsplatser.

Nexstim är ett medicinteknikbolag som är baserat i Finland och som har som mål att förbättra rehabiliteringen för strokepatienter. 

Vinges team bestod huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Joakim Hagberg, Tora Hansjons och Nils Fredrik Dehlin.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026